Щодо податкового зобов»»язання померлої фізичної особи, Лист ДМС

Щодо податкового зобов»»язання померлої фізичної особи, N 11/3-10.15/9417-ЕП, 01.10.2009, Лист, Державна митна служба України

Начальникам регіональних
митниць
Начальникам митниць

Державна митна служба України з метою недопущення порушень чинного законодавства в частині виконання положень абзаців другого та третього пункту 12.3 статті 12 Закону України «Про порядок погашення зобов»»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» роз»»яснює наступне. Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.92 N 1251-XII обов»»язок фізичної особи щодо сплати податків і зборів (обов»»язкових платежів) припиняється із сплатою податку і збору (обов»»язкового платежу) або його скасуванням, а також у разі смерті платника.

Разом з тим, згідно з положеннями абзаців другого та третього пункту 12.3 статті 12 Закону України «Про порядок погашення зобов»»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 N 2181-III у випадку, якщо з»»являються особи, які вступають у права спадщини у разі смерті платника податків або визнання його судом безвісно відсутнім або померлим чи недієздатним, незалежно від часу набуття прав спадщини — податкові зобов»»язання або податковий борг, що залишаються непогашеними списанню не підлягають.

При цьому, пунктом 19.6 статті 19 Закону України «Про порядок погашення зобов»»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.

Абзацом четвертим пункту 12.6 Закону визначено, що порядок погашення податкових зобов»»язань або податкового боргу померлої або безвісти відсутньої фізичної особи визначається законодавством з питань оподаткування доходів фізичних осіб.

Відповідно до пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.03 N 889-IV якщо платник податку помирає або визнається судом померлим чи безвісно відсутнім, то податок за останній податковий період справляється з активів такого платника податку (нарахованих на його користь доходів) при відкритті спадщини, з урахуванням обмежень, встановлених законом.

Згідно зі статтею 1282 Цивільного кодексу України розмір задоволення спадкоємцями вимог кредиторів за зобов»»язаннями спадкодавця обмежується вартістю майна, одержаного у спадщину.

Таким чином, податкові зобов»»язання або податковий борг померлої або безвісти відсутньої фізичної особи підлягає сплаті за рахунок майна, одержаного у спадщину.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов»»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Перший заступник Голови Служби І.О.Піковський

Не нашли ответа на свой вопрос? Узнайте, как решить именно Вашу проблему - обратитесь в форму онлайн-консультанта справа! Это быстро и бесплатно!
Комментарии 0
Спасибо! Ваш комментарий появится после проверки.
Добавить комментарий